Anadolu’da Kadınlar Neden Erkeklerin Arkasından Yürür

Hiç dikkat ettiniz mi? Anadolu’da kadınlar daima erkeklerin bir kaç adım gerisinden yürür. Bu durum genç nesiller için biraz tuhaf olsa da aslında bu durumun bambaşka bir yanı var.

Gelenek haline gelen bu olayın tarihi oldukça eskiye dayanıyor. 1912 yılında başlayan Balkan savaşlarıyla beraber, Anadolu insanı cepheden cepheye koştu. On yıldan fazla süren bu savaşlar yüzünden memlekette neredeyse erkek kalmadı.

Balkan Harbi, Birinci Dünya Savaşı, Çanakkale Savaşı ve Kurtuluş Savaşı yüz binlerce erkeğin, gidip bir daha dönemediği yokluk ve yoksulluk dönemleri…

İşte böylesi bir ortamda yaşayan babalar, evlatları yanlarına gelince, yetim çocukların içi acımasın, yürekleri burkulmasın diye, kendi çocuklarını kucağına alıp sevemediler.

Eğer Anadolu’da anne ve babasının yanında çocuğunu kucağına alıp sevemeyen babalar varsa işte bu yüzdendir. İşte böylesine zarif, böylesine ince düşüncelidir Anadolu halkı…

“Kocasını vatana kurban etmiş kadınlar, evli çiftleri el ele görürse yaraları deşilir” diye düşündükleri için Anadolu’da kadınlar erkeklerin arkasından yürür.

Peki günümüzde mi? Zaten biliyorsunuz anlatmama gerek bile yok…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.