Mucizenin Fiyatı

Küçük kardeşi hakkında, anne ve baba­sı­nın ko­nuşmalarını duyduğu zaman yalnızca sekiz yaşındaydı. Kardeşi çok hastaydı ve onu kurtarabilmek için ellerinden gelen her şeyi yapmışlardı. Babası­nın, umutsuz bir biçimde annesine şöyle fısıldadığını duy­muştu: “Yalnızca bir mucize onu kurtarabilir.”

Bu sözleri duyar duymaz, sessizce kendi odasına yürüdü. Kumbarasını gizlediği yerden çıkardı, için­deki paraları yavaşça yere dökerek saymaya baş­la­dı. Sonra hepsini cebine koyarak aceleyle evden çı­kıp, köşedeki eczaneye gitti. Eczacı:

“Ne istiyorsun söyle bakalım” dedi, Sally:

“Kardeşim çok hasta, bir mucize almak istiyorum.” Eczacı Sallye’ye bakarak, Anlayamadım, dedi.

“Babam onu ancak bir mucize kurtarabilir dedi, bir mucize kaç paradır, bayım?” Eczacı Sally’ye sevgi ve acımayla baktı bu kez:

“Üzgünüm küçük kız, biz burada mucize satmı­yoruz, sana yardımcı olamayacağım.”

Sally o kadar ko­lay vazgeçmek istemedi. Eczacının gözlerinin içi­ne bakarak:

“Karşılığını ödemek için param var benim, ba­na yalnızca fiyatını söylemeniz yeterli” dedi. Bu ara­da Sally ve eczacının yanında bekleyen iyi giyimli bey Sally’ye dönerek:

“Ne tür bir mucize gerekiyor kar­deşin için küçük hanım?” diye sordu.

“Bilmiyorum” dedi Sally. Sonra gözlerinden a­şa­ğı süzülen yaşlara aldırmaksızın devam etti:

“Tek bildiğim, o çok hasta ve annem ameliyat ol­­mazsa kurtulamayacağını söyledi. Ailemin de ame­liyat için ödeyebilecekleri paraları yok. Ama ba­bam onu ancak bir mucize kurtarabilir, deyince ben de paramı alıp buraya geldim.”

“Ne kadar paran var?” diye sordu iyi giyimli a­dam.

“Bir dolar ve onbir sent, dün­ya­da­­ki bütün param bu!” dedi Sally.

“Bu iyi bir şans, küçük kardeşini kurtarmak için gerekli olan mucize için yeterli bir para” dedi, iyi giyimli adam. Bir eline parayı aldı, öteki eliyle de Sally’ nin elini tutarak:

“Beni yaşadığın yere götürür müsün lütfen?” di­ye sordu. Küçük kardeşini ve aileni tanımak istiyorum. dedi.

İyi giyimli adam Dr.Carlton Armstrong’du ve George için gerekli olan ameliyatı yapabilecek ta­nınmış bir cerrahtı.

Ameliyat başarıyla sonuçlanmış ve aile hiçbir ödeme yapmamıştı. Hep birlikte mutluluk içinde evlerine döndükleri zaman yaşadıkları olayların etkisinden kurtulamamışlardı.

Anne “Hаlа inanamıyorum. Bu ameliyat bir mucize! Doğrusu ma­­liyeti ne kadardır merak ediyorum” dedi. Sally kendi kendine gülümsedi. O bir mucizenin kaça ma­lolduğunu çok iyi biliyordu.

Tam tamına bir dolar ve onbir sent!..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.