Akıllandın Mı?

Nasrettin Hoca her gün Allaha yalvarırmış:
– Allahım bana 1000 altın ver, 999 altın versen kabul etmem!..

Bu yakarışları Yahudi komşusu duymuş, alay etmek için Nasrettin Hoca’nın geçeceği yola 999 altın bırakarak, bir köşeye gizlenmiş. Biraz sonra Nasrettin Hoca gelmiş, yerdeki altınları görmüş, toplamış, tek tek saymış 999 altın. Nasrettin Hoca altınları cebine atıp, şükretmiş:

– Allahım, dualarımı kabul ettiğin için sana şükürler olsun. 999 altını veren 1000 altını da verir!..

Köşeden bizim hocayı gözetleyen Yahudi atılmış:
– Dur Hoca, ne yapıyorsun? Altınlar benim!..

Hoca da içinden “Demek benimle alay etmek için yoluma altın dökersin ha! Ben seni bir süründüreyim de gör!” diye gülmüş kendi kendine. Yahudiyi gıcık etmek için demiş ki:
– Bak komşu, bu altınlar senin değil!.. Ben yüce Rabbime yalvardım; bu altınları da bana o verdi.

Yahudi başlamış ağlamaya:
– Altınlarım gitti!.. Altınlarım gitti!..

Nasrettin Hoca da Yahudinin haline gülmeye başlamış. Yahudi de yapışmış hocanın yakasına:
– Kadıya gidelim!..

Hoca da gönülsüz gönülsüz cevap vermiş:
– Kadıya gitmesine gidelim de, benim sırtımdaki kürkümle, başımdaki börküm eski.

Yahudi bakmış başka çare yok; sırtındaki kürkünü, başındaki börkünü çıkarıp hocaya vemiş. Hoca kürkü sırtına, börkü başına geçirdikten sonra sormuş:
– Bu kürkle, bu börkle insan yaya yürür mü?

Yahudi çaresiz “Yeter ki Nasrettin Hoca benimle kadıya gelsin.” diye atını da vermiş, düşmüşler yola, gelmişler kadıya. Yahudi şikayet etmiş:
– Nasrettin Hoca 999 altınımı aldı, geri vermiyor!..

Kadı, soran gözlerle Nasrettin Hoca’ya bakmış. Hoca da kendini savunmuş:
– Yalan kadı efendi, bu arkadaşta biraz delilik vardır, biraz sonra sırtımdaki kürke, başımdaki börke dahi sahip çıkacaktır!..

Kadı, Yahudiye dönüp sormuş:
– Öyle mi?

Yahudi telaşla atılmış:
– Kürk de benim, börk de benim!..

Ağlayan Yahudiye bakıp, içinden kıs kıs gülen Nasrettin Hoca yine söz almış:
– Gördünüz mü kadı efendi? Neredeyse altımdaki ata da sahip çıkacak!..

İyice telaşlanan Yahudi bağırmış:
– At da benim!..

Kadı da Yahudiye bağırmış:
– Haddini bil efendi!..

Sinirlenen kadı, Yahudiyi kovmuş. Nasrettin Hoca, Yahudiyi kırk gün yalvartmış, kırk gün sonra da sormuş:
– Akıllandın mı?

Yahudi de ağlayarak cevap vermiş:
– Akıllandım.
Hoca da Yahudiden aldığı her şeyi geri vermiş.

23 Comments:

 1. O altınlar hocaya Allah tarafından gönderilmiştir .vesile olaraktan yahudiyi görevli kılmıştır .yani anasının aksutu gibi helaldir hocaya .

  • İçki içtiğim bir gece eve dönerken, bir arkadaşımla yerde yatan el çantası bulduk.Çantanın içinden 4 bin küsür para,küçük cüzdan içinde 180-190 lira,gözlük ve bir sürü ıvır zıvır çıktı.Ehliyetteki resime bakarak,çantanın; bizim mahalleye yakın olduğu bakkala ait olduğunu anladık ve çantayı sabahı adama verdik.Verdikten sonra da ben arkadaşıma dönüp ‘ah ulan dindar bir adam olsaydık çantayı bize gönderenin Allah olduğunu savunur,çatur çutur yerdik” dedim ve güldük.Yani diyeceğim o ki arkadaşım,öyle bir nesiliz ki ateistin ahlaklı,dindarın ahlaksız olduğu..(Allah yazdırdı)

   • bu sözün üzerine laf söylenirmi!! ;USTAM;

   • malsın

   • Yorumunuzu çok beğendim. Akıl, Ahlak Allah a ulaşabilmenin Ana ve Temel yollarıdır.

   • atais allah varlıhına inanmayan kişilere denir. bir kişi allahcc varlıgına inanmıyorsa onda vicdan muhasebesi yoktur. yaptıklarının hesabını verecegi inancı olmayanın merhametide olmaz. günü yaşar yaptıgından kim veya kimler ne zarar görmüş umurunda deyildir . hesabı yokki neden umurunda olsun. keyfi için binler ölse vız gelir. demem o ki şayet siz yaptıgınızın muhasebesini yapıyorsanız atais olamassınız . ataistim desenizde.

    • Gerçek İslam bozulmuş sizin gibi geri kafalılar sayısında

     Önce yazı yazmayı öğren sonra belki Ateistlerin hakkında bir şeyler okuma şansına sahip olursun AT gözlüklü, Vicdan Merhamet din işi değil insanlık işidir. bir Ateist 12 yaşındaki bir kızla evlenmez, bir kadına asla tecavüz etmez.

    • Dünya’ya gelip, ölümü kabullenen, toprak olmaya meyilli;sadece kendi vicdanına ses veren insan mı tehlikelidir; ölümü kabul etmeyen,ikinci bir hayatının olduğunu düşünen, vicdan arasına aracı koyan mı? 2. bir şansım olmadığı için, ayrıca zihniyetimi bozup zırt pırt tövbe edemediğim için sanrım kimlerin zarar gördükleri konusunda sizden bir adım öndeyim

    • olanları görüyoz kardeş…

    • mehmet şekip varya ateizmi çok iyi anlattınız tebrikler sizin gibi insanlar daha fazla olmalı bu hayatta

   • atais allah varlıhına inanmayan kişilere denir. bir kişi allahcc varlıgına inanmıyorsa onda vicdan muhasebesi yoktur. yaptıklarının hesabını verecegi inancı olmayanın merhametide olmaz. günü yaşar yaptıgından kim veya kimler ne zarar görmüş umurunda deyildir . hesabı yokki neden umurunda olsun. keyfi için binler ölse vız gelir. demem o ki şayet siz yaptıgınızın muhasebesini yapıyorsanız atais olamassınız . ataistim desenizde.

  • Hikayede bahsedilmemiş ama Şeytan da hocaya paranın anasının ak sütü gibi helal olduğu şeklinde vesvese vermiş fakat hoca dinini dünya malına satmaya ak kadar imanlıymış

  • kesın fenerbahcelısın sen

 2. Allah kendini dahi dinle kandıranlardan korusun bizi, içki içmek günahtırda kendine, affedenlerin en yücesi Allah affeder inşallah, kul hakkını nasıl affettireceksin düşünmeyen insan. Sen çalışırsın Allah da patronunu görevli kılar. O zaman kazandığın para helaldir.

 3. aslında işin özü dinini satmak degil işn özü kendinizi satmamanzdırç.kendini satmayan insan dinini zaten satmaz,

 4. FETVA VERECEK KADAR ALİM OLMADIĞIM İÇİN YAPILAN YORUMLARI VE HELE HELE İNANÇLI OLAN İNSANLARI ALET EDİP ALAY EDENLERİN VAY HALİNE ONUN İÇİN YORUM YAPMAM HELE HELE GEREKSİZ ZEVZEKLİK ASLA YAPMAM ALLAH CÜMLEMİZİ BU SAÇMALIKLARDAN KORUSUN VE MUHAFAZA EYLESİ

 5. Öncelikle sadece hikaye olması,sonrada,Hoca nasreddinin baş aktör olmasıyla bu kadar insan gerçek hayatında birbirine saldırmakta hatta hakaret etmekte.Peki şimdi ahmaklık hoca nasreddindemi?Yoksa birbirini kıran hakaret eden sizlerdemi.?Sonuçta dayanamayarak bende dahil oldum bu ahmaklar silsilesine.. :).Bu topluluğa soruyorum..Bir insan size söz veripte sonra sözünü tutmasa üstelik birde zulüm etse,o adam hakkında ne düşünürsünüz. MUHABBETLE.

 6. ne olursa olsun ister ataist ister dindar ol insanın alınteriyle kazandığı kadar tatlı bir şey yoktur beleşten gelenin kıymetini bilemezsin çabucak harcar yersin ama sonra ne olur içne bir şüphe düşer ben bu parayı yemeseydim kim bilir muhtaç birinindi borcunu yada hastasını kurtarmak için biriktirdiği paradır diye için için kendini bitirirsin sen bu durumda olsan o parayı sen düşürsen ne olur bir düşün onun yerine kendini koy

 7. Bu merhamet iyilik.dürüstlük ahlak şovları ateistlerin “şükürler olsunki azınlık” olarak bulundukları toplumda kendilerini kabul ettirebilme gayretleri sahte gösterişleridir.. Nokta!

  • Bu gaddarlık, ahlaksızlık, sapıklık, hırsızlık, hoşgörüsüzlük, bu tahammülsüzlük, bu ölümü dahi kabul edemeyiş; ‘yazıklar olsun ki ÇOĞUNLUK ‘olarak bulundukları bu zavallı toplumda işe yarıyor olsa da; dünyada kendilerini ‘insan’ olarak kabul ettirebilme gayretleri beyhude. Noktalı virgül!!!

 8. Bu durumda hocanın içine şeytan kaçmış.suç şeytanda olsa suçlu hoca şeytana uyacağına hakka uymalıydı doçlatanta bu hikayeyi anlatırlar türkün biri doçlanta çalışıyormuş garibim oturumu olmayıp kaçak olarak çalışsa da sonuçta patronu doçlantlı olması garibim aylarca çalışmasına rağmen bizimki parasını bor türlü doçlantıdan alamadı kaçak çalıştığı için tehdit etmekte den kaçak çalısıtığını zira doçlant yetkililerine teslim ederim para almadan memleketine yolarım söylemesi tehdit etmesi bizimki ne etsede parasını alamamakta gelene gidene şöylelerine rağmen bir şey elde edememiş son çare derdini doçlantlıya anlamasına karar vermiş d lantlı durumuna üzülmüş hemen onu kiliseye yönlendirmiş ve papaza gidip mağduriyetini anlatarak hemen.türke bir kâhada yaziyazmış bunu patronuna ver demiş.dana parayı hemen vercek hizla ordan uzaklaşıp parasına kavuşacak hesaplı gitmiş patronuna papazın yazdıği yazıcıyı uzatarak okuyunca yazıyı patronu kızarmış pozulmus hemen orda borcu olan tüm parasını verpi yollamış.bizimki bir sevinç bir mutluluk üzülüp umut kestiği parasına kavuşmuştu teşekkürlerini saygısını papaza giderek elini öpmek istemesi papaza gider başlar duaya merak eder kâğıtta ne yazdın diye sorar papaza papazda söylemek istememesine karşi yazdığı yazını kerametini söylüyerek duyduğumda yazıyı cık üzülmüştüm.meğer yazıda şu yazılıymış sen müslümanmısın ki başkasının hakkını yiyor hakkını virmisen müslüman olmadığını itirafını göstererek o.açıdan müslümanlarda hakkın önemi en önemli olması ALLAH HAKKI EN ÖNCE YARATMASI

 9. Zamanında benim kardeşim de bir bankta cüzdan ve içinde yüklü bir miktar para bulmuştu, dedim kendisine ver sen o parayı bana ben yerim günah dedi, sahibini bulmalıyım dedi, adamı buldu dedi cüzdanınız ben de gelip alın, adam geldi cüzdanı açtı, paralarını saydı, hiç birşey demeden çıktı gitti.! Şimdi ben bu adamın parasını yeseydim haklımıydım değilmiydim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.